Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

I dziś nadszedł ten dzień, w którym, otrzymałem odznaczenie Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Uroczyste wręczenie miało odbyć się wczoraj, ale ze względu na restrykcje sanitarno-epidemiologiczne wręczenie zostało przeniesione na dziś, tj. 24 października 2020 roku o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Sama ceremonia wręczenia odznaczeń, ze względu na to co się dzieje teraz w kraju, wszak od dziś cały kraj jest objęty strefą czerwoną i związanymi z tym restrykcjami, wyglądała zupełnie inaczej. Zazwyczaj na gali jest obecnych 20 odznaczonych wraz z osobami towarzyszącymi, jest poczęstunek oraz odbywa się to z większą pompą. Stacja RCKiK jest wszak placówką medyczną, to i większe teraz restrykcje tam panują, dla dobra personelu jak i krwiodawców, tudzież limit 5 osób na sali traktowano dość dosłownie.

Wręczenia odznaczeń odbywało się w turach – po 4 odznaczonych na sesję. Jako, że nie lubię się spóźniać, to załapałem się do pierwszej serii, a odznaczenie odebrałem jako druga osoba. Oprócz medalu, tak bo to odznaczenie jest medalem, przekazano mi również list gratulacyjny (w czerwonej oprawie) oraz legitymacje Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Co ciekawe, ta legitymacja jest koloru niebieskiego, a nie czerwona jak poprzednie i ta jest wystawiana przez ministerstwo zdrowia, a nie Polski Czerwony Krzyż.

Z racji braku gali i poczęstunku, za co nas przepraszano kilkukrotnie, otrzymałem dodatkowo drobne gadżety promujące krwiodawstwo – ekotorbę „Jestem Krwiodawcą”, bardzo ładnie i solidnie wykonany notatnik pokryty przyjemnym w dotyku materiale, kubek termiczny, pluszaka „Kropla Krwi” oraz z racji, iż to Wrocław, pluszowego krasnala „Honorka”. Tak, w stolicy Dolnego Śląska, mieście krasnali, krwiodawcy mają swojego krasnala, który jest tuż przy wejściu do RCKiK. Skoro oddajemy krew honorowo, to i krasnal jest honorowy.

Ogólnie, jestem bardzo zadowolony z tego wyjątkowego odznaczenia i tego, że pomagam innym. Gorąco zachęcam wszystkich do oddawania krwi – naprawdę warto!

Tagi: , ,

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *